Zombie medzi nami

Autor: Lucia Anďalová | 28.11.2013 o 11:29 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  215x

Ako vravia znalci, sú štyri základné spôsoby, ako sa zmeniť na zombie. Prvým je zmŕtvychvstanie spôsobené nadprirodzenou mocou. Druhým nakazenie vírusom z laboratória vyvíjajúceho biologické zbrane. Tretím – sekundárnym – uhryznutie už existujúcim zombíkom. A čo je ten štvrtý?

 Lucia Anďalová

 

Posledný spôsob, ako sa zmeniť na zombie, nie je ortodoxnou fanúšikovskou základňou ešte uznávaný, no v praxi sa už dostatočne osvedčil. Pracovne ho nazvime „dobrovoľná technologická zombifikácia“ (DTZ). Oproti trom klasickým je pomerne zdĺhavý. Navyše, je filmársky neatraktívny, pretože takto získaná forma zombiezmu nie je prenosná uhryznutím.

Skôr, než sa jedinec premení na bezduchú kreatúru ovládanú niekoľkými fyziologickými potrebami, prejde troma štádiami DTZ, čo môže trvať mesiace až roky. Navyše, tento typ zombie sa vyskytuje len vo vyspelých štátoch, i to skôr vo veľkých mestách a len v pomerne dobre finančne zabezpečených sociálnych skupinách. Hoci sa laická verejnosť domnieva, že rizikovou skupinou sú tzv. „robotníci za pásom“, ide o nebezpečný mýtus. Najviac ohrození sú zamestanci v byrokracii, na manažérskych pozíciách a v médiách.

V prvom štádiu subjekt prestáva na ulici a v MHD reagovať na pozdravy známych (poznámka: za každých okolností má tmavé okuliare a z uší mu pritom vedú dva kábliky do mobilu). V tomto štádiu sa ešte objavuje fenomén hlasného rozmýšľania či prihovárania sa neprítomnej osobe, čo spôsobuje rozpaky okoloidúcim. Jedinec zabúda, že hoci on nepočuje ostatných, oni jeho áno.

Záver: Zombie nedokáže normálne komunikovať a teda nevytvára sociálne väzby a izoluje sa.

V druhej fáze DTZ sa objavujú typické fyzické príznaky zombifikácie: tmavé kruhy pod očami, zvláštne prehnutá chrbtica a nemotorné pohyby stuhnutých končatín. V tomto čase subjekt trávi väčšinu voľného času v tesnej blízkosti nejakej obrazovky (poznámka: ide o ten istý pud, ktorý priťahuje nočné motýle k lampe?). Kontakt s ňou prerušuje len keď sa mu už nedarí ignorovať svoj preplnený mechúr. Pri tej príležitosti sa spravidla vrhne i na chladničku, aby mal zas na niekoľko hodín pokoj.

Záver: U zombie sa rozum z hlavy presúva do tráviaceho traktu.

Posledné štádium, v ktorom sa dobrovoľná zombifikácia zavŕši, je štádiom rozkladu zvyškov ľudskosti. Ak sa počas náhodného výskytu mimo príbytku stane svedkom autonehody, prestrelky alebo záhadného nebeského úkazu, celý výjav si bez emócií nahrá a pokračuje vo vytýčenej ceste. Až v pokoji svojej skrýše si pozrie, čo celý deň robil (poznámka: uvedomuje si, že pamäť mu vynecháva a je závislý na technických pomôckach).

Tretie štádium vrcholí. Jedinec stráca slobodnú vôľu a poddáva sa zombifikácii. Prestáva ústne komunikovať, hlasivky mu ochabujú a v dôsledku toho už vydáva len stony a kvílenie. Nulová telesná aktivita sa odráža v trhaných, zle koordinovaných pohyboch. Oči pokrýva beľmo a koža najmä na tvári ma sinavý odtieň – oboje následkom dlhodobého vystavenia žiareniu z monitora či obrazovky. Metabolizmus kolíše a novopečený zombie striedavo horúčkovito hľadá potravu a upadá do letargie. Kedže jeho rozum teraz sídli v bruchu, koná skratkovito. Má nízky prah citlivosti, no podnety, ktoré k nemu preniknú, vyvolávajú veľmi prudkú odozvu.

Záver: Zombie je sociálna mŕtvola, ktorá sa so šokom z nadviazania kontaktu vyrovnáva elimináciou pôvodcu – zjedením dotyčného človeka – čím spája príjemné s užitočným.

Foto: autorka

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne IC vlaky začali opäť jazdiť. V čom sú iné?

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko sľubuje, že jej najrýchlejšie vlaky z Bratislavy do Košíc za štyri hodiny a 42 minút.

KOMENTÁRE

Smer je v jednoSmerke. Ako Mečiarov valec či kôl v plote

Fico sa k realite postavil chrbtom. Zahral sa na kôl v plote.

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.


Už ste čítali?