Otvorený list MUDr. Štefanovi Paulovovi - Pi*a z h*ven sú bez viny

Autor: Lucia Anďalová | 23.7.2013 o 16:12 | (upravené 24.7.2013 o 10:15) Karma článku: 8,48 | Prečítané:  546x

Dovoľujem si reagovať na otvorený list MUDr. Štefana Paulova, nitrianskeho kardiológa a bývalého člena SNS, ktorý svoje pohoršenie nad zaradením skladby inšpirovanej Nad Tatrou sa blýska do vysielania STV v programe Colnica zo 17.7.2013 vyjadril v liste ministrovi kultúry a žiadal potrestanie tvorcov. Zašiel dokonca tak ďaleko, že na kapelu podal trestné oznámenie.

Foto: Facebook.com/pages/Piča-z-hoven/298453495661Foto: Facebook.com/pages/Piča-z-hoven/298453495661

Dobrý deň, MUDr. Paulov,

 

Váš otvorený list ministorvi kultúry týkajúci sa zaradenia onej skladby inšpirovanej slovenskou hymnou do vysialania Slovenskej televízie nemohol uniknúť mojej pozornosti. Je veľmi smutné, ako ste voči kapele i vedeniu RTVS vystúpili.

Kapela Pi*a z h*ven neurobila nič neobvyklé. V hudobnej sfére - ktorú očividne poznáte len zbežne z rádia - nie je práca s národnými hymnami, ich prekladmi a interpretáciami ničím výnimočným. Napríklad v roku 2006 slovinská hudobná skupina Laibach vydala album Volk, ktorý obsahuje výhradne skladby zostavené z národných hymien, ich prekladov a dokonca kombinácií. Viacero skladieb odznelo i na okruhoch Slovenského rozhlasu. Kapela tiež odohrala na Slovensku niekoľko úspešných koncertov. Pointou novej, originálnej interpretácie hymny zásadne nebýva zhanobenie, naopak, vzdanie pocty a podnietenie poslucháčov zamyslieť sa nad národnou hymnou ako nad žijúcim hudobným dielom, nie neosobným symbolom. Za týmto účelom Rádio_FM pred nejakým časom viedlo projekt, ktorého výsledkom bolo polnočné vysielanie remixov hymny od viacerých autorov. A boli dobré.

Neznalosť stoviek undergroundových hudobných projektov Vám však nevyčítam. Vyčítam Vám neznalosť hymny samotnej. Podľa zákona sa za slovenskú národnú hymnu považujú prvé dve strofy básne Janka Matušku Nad Tatrou sa blýska s nápevom podľa ľudovej piesne Kopala studienku. Pi*a z h*ven zahrali skladbu s kompletným, doslovne a neskreslene preloženým textom Matuškovej básne.

Dá sa teda polemizovať, či v tomto prípade vôbec ide o slovenskú hymnu. Zdravý rozum mi vraví, že pred súdom by Vaše obvinenie neobstálo. Keďže tento štát sa zdravým rozumom neriadi, modlím sa, aby sa Vaša prehnaná iniciatíva nestala vodou na mlyn politikom brúsiacim si zuby na riadiace posty v RTVS.

Argumentovali ste aj tým, že platíte koncesionárske poplatky a Slovenská televízia za ne vysiela odpad. Po prvé, RTVS ako verejnoprávna televízia má povinnosť vysielať pestro - teda musí zaradiť aj Ingmara Bergmana, aj Ota Weitera. Aj Poltón, aj Pi*u z h*ven. Viac by Vás malo trápiť, ako Mečiarova dcéra kúpila archív STV za korunu alebo prečo STV vysiela dokopy len tri programy pre deti a mládež (a to ako posledná televízna stanica na Slovensku), z toho jeden reprízuje. Potom sa môžete čudovať, prečo deti už nemajú vzťah k slovenskej tvorbe, pozerajú seriály z dovozu a počúvajú stupídnu Lady Gaga a Justina Biebera. Celá „kauza" okolo Pi*e z h*ven dokazuje, ako kultúrne krátkozrakí sú dnešní Slováci a ako to politici radi využívajú ako zámienku pre dosiahnutie svojich vlastných cieľov.

 

S úctou

 

Bc. Lucia Anďalová

v Poprade 23.7.2013

 

P.S.: Vážení čitatelia, ak patríte medzi tých, ktorí ste si pieseň aj vypočuli a chcete vyjadriť svoj názor na tento niekoľkými médiami vykonštruovaný problém, podpíšte petíciu na http://www.peticie.com/pa_z_hoven_sa_neprevinili_ani_nik_z_stv

Stanovisko STV (publikované na www.hudba.sk): "Pochopiteľne je možné mať estetické, či iné námietky, avšak dokument bol v rámci spoločného projektu vkladom Českej televízie. Vzhľadom na to, že ide o autorský dokument slovenská strana nerobila a ani nemohla vykonať žiadne zásahy do obsahu, ani prevedenia daného autorského diela."

Samotný riaditeľ Václav Mika sa vyjadril v podobnom duchu: "Zdôrazňujeme, že RTVS tento dokument neprodukovala a ani nefinancovala, preto je akákoľvek námietka o vhodnosti použitia verejných zdrojov bezpredmetná."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne IC vlaky začali opäť jazdiť. V čom sú iné?

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko sľubuje, že jej najrýchlejšie vlaky z Bratislavy do Košíc za štyri hodiny a 42 minút.

KOMENTÁRE

Smer je v jednoSmerke. Ako Mečiarov valec či kôl v plote

Fico sa k realite postavil chrbtom. Zahral sa na kôl v plote.

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.


Už ste čítali?