Protidrogová výchova na školách – vyhodené peniaze!

Autor: Lucia Anďalová | 14.2.2012 o 11:54 | (upravené 14.2.2012 o 13:58) Karma článku: 15,73 | Prečítané:  2942x

Keď som prišla na základnú školu, rodičia mi už vysvetlili, že drogy sú jedy, ktoré spôsobujú ľuďom choroby. Tým to pre mňa haslo. Vedela som, čo to je a prečo to nechcem. No po deviatich rokoch preventívnych kampaní, výchovných koncertov a plagátov som paradoxne uverila, že drogy musia byť cool a rebélia a túžila som nejakú vyskúšať. Tak ako mnohé iné deti deväťdesiatych rokov.

Takto som to videlaTakto som to videla

Keď som chodila do ôsmej triedy – mala som 14 rokov – bola marihuana (nedosiahnuteľným) idolom. Mali sme taký dobre mienený plagát, čo sucho popisoval účinky, vzhľad a spôsob podávania viacerých omamných látok. Na základe neho sme vytipovali onú konôpku ako naj-coolovejšiu vec pod slnkom:

1. Dala sa nakresliť. (Skúste nakresliť napríklad kokaín. Nejde, čo?)
2. Hippies boli po nej šťastní, pokojní a chceli pre všetkých lásku. (Tajné túžby bolestne dospievajúcich.)
3. Fajčili ju Bob Marley aj Kurt Cobain. A tí veru boli cool. (A ešte aj mŕtvi! Über-cool!)

Verte alebo nie, keby mi vtedy niekto ponúkol jointa, dlho by som neváhala. Nie aby som sa vytiahla pred partiou. Jednoducho preto, lebo som chcela. A povedzme si úprimne, asi nik sa ku drogám nedostal úplnou náhodou.

Prečo by som mala???

Túto otázku som si položila, keď som zazrela bilbord s klišovitým Zober loptu, nie drogy. Myslia si, že mládež len tak uverí, že pachtenie sa v telocvični je väčšia zábava? Kde je prísľub benefitu?logo_r.jpg
Pri štúdiu médií využívame psychológiu. Často operujeme s poznatkom, že podvedomie nepozná nie. Aj toto je ten prípad. Zákaz sa zmenil na nevedomý rozkaz.
„Neber hašiš, daj si jablko“ môžeme v určitej situácii podvedome vyhodnotiť ako „hašiš je náhrada jablka“ či „hašiš má tie isté účinky ako jablko“. Pritiahnuté za vlasy? Pozrite si pár reklám v prime-time. Využívajú ten istý princíp, len sú rafinovanejšie – a úspešnejšie.

Veľmi jednoduchá ilustrácia

V druhom ročníku ZŠ sme mali triedu na prízemí. Pani učiteľka nás na jednej z prvých hodín dôrazne upozornila, nech nám ani nenapadne liezť cez okná na dvor. Ešte v ten deň sme išli von skratkou a celá trieda ostala po škole. Komu by to napadlo?
Všetky tie výchovné koncerty, prednášky a brožúry. Samé všeobecné, negatívne tvrdenia bez konkrétneho príkladu a následkov. Nefajči, nešňup, nepichaj si, lebo nebudeš mať kamrátov ani zdravie. A tisíckrát dookola...

Paradoxne, pár večerov pri pive a príbehov o zničenom živote a rodine mi dalo v tomto smere viac než roky inštitucionalizovanej „výchovy“. Prečo takto isto nevezmú živého feťáka ukázať deťom???

Čo tým chcel básnik povedať?

My sme na strednej bavili pri víne a cigaretách, o rok-dva mladší už balili sortu a vrstovníci mojej šestnásťročnej sestry koketujú s pikom. Neďaleko školy je Crazy shop. No comment.
Ako bežný frustrovaný volič som si pozerala volebné sľub-gramy stán a objavila požiadavku zaviesť na školách pravidelné drogové kontroly. Srdce mi plesalo, kým som si neuvedomila, že pozerám na stránku Kotlebovej strany. Ach jaj.

Záver:

NIČ sa nezmení, kým systém bude taký aký je: peniaze na dobrú vec končia vo vrecku propagačnej agentúry, čo fláka robotu; spoločnosť sa pomaličky rozkladá a ja mám do tohto sveta priviesť svoje deti, aby my z nich školstvo vygumovalo to, čo som im vštiepila? Ako omámené mulice Rob a Nepýtajsa? Nie, ďakujem!!!


Poďakovanie:
Alici z Bratislavy, ktorá prekročila svoj tieň
Dzugimu za dokonale odstrašujúci životný príklad
Gabikiným kamarátom za podporu mojej teórie
Šarišovi za asi hodinovú prednášku o po***nom piku

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štátne IC vlaky začali opäť jazdiť. V čom sú iné?

Štátna Železničná spoločnosť Slovensko sľubuje, že jej najrýchlejšie vlaky z Bratislavy do Košíc za štyri hodiny a 42 minút.

KOMENTÁRE

Smer je v jednoSmerke. Ako Mečiarov valec či kôl v plote

Fico sa k realite postavil chrbtom. Zahral sa na kôl v plote.

SVET

Útok pri istanbulskom štadióne neprežilo 38 ľudí

K útoku sa nikto neprihlásil, stopy majú ukazovať na Kurdskú robotnícku stranu.


Už ste čítali?