Protidrogová výchova na školách – vyhodené peniaze!

Autor: Lucia Anďalová | 14.2.2012 o 11:54 | (upravené 14.2.2012 o 13:58) Karma článku: 15,73 | Prečítané:  2927x

Keď som prišla na základnú školu, rodičia mi už vysvetlili, že drogy sú jedy, ktoré spôsobujú ľuďom choroby. Tým to pre mňa haslo. Vedela som, čo to je a prečo to nechcem. No po deviatich rokoch preventívnych kampaní, výchovných koncertov a plagátov som paradoxne uverila, že drogy musia byť cool a rebélia a túžila som nejakú vyskúšať. Tak ako mnohé iné deti deväťdesiatych rokov.

Takto som to videlaTakto som to videla

Keď som chodila do ôsmej triedy – mala som 14 rokov – bola marihuana (nedosiahnuteľným) idolom. Mali sme taký dobre mienený plagát, čo sucho popisoval účinky, vzhľad a spôsob podávania viacerých omamných látok. Na základe neho sme vytipovali onú konôpku ako naj-coolovejšiu vec pod slnkom:

1. Dala sa nakresliť. (Skúste nakresliť napríklad kokaín. Nejde, čo?)
2. Hippies boli po nej šťastní, pokojní a chceli pre všetkých lásku. (Tajné túžby bolestne dospievajúcich.)
3. Fajčili ju Bob Marley aj Kurt Cobain. A tí veru boli cool. (A ešte aj mŕtvi! Über-cool!)

Verte alebo nie, keby mi vtedy niekto ponúkol jointa, dlho by som neváhala. Nie aby som sa vytiahla pred partiou. Jednoducho preto, lebo som chcela. A povedzme si úprimne, asi nik sa ku drogám nedostal úplnou náhodou.

Prečo by som mala???

Túto otázku som si položila, keď som zazrela bilbord s klišovitým Zober loptu, nie drogy. Myslia si, že mládež len tak uverí, že pachtenie sa v telocvični je väčšia zábava? Kde je prísľub benefitu?logo_r.jpg
Pri štúdiu médií využívame psychológiu. Často operujeme s poznatkom, že podvedomie nepozná nie. Aj toto je ten prípad. Zákaz sa zmenil na nevedomý rozkaz.
„Neber hašiš, daj si jablko“ môžeme v určitej situácii podvedome vyhodnotiť ako „hašiš je náhrada jablka“ či „hašiš má tie isté účinky ako jablko“. Pritiahnuté za vlasy? Pozrite si pár reklám v prime-time. Využívajú ten istý princíp, len sú rafinovanejšie – a úspešnejšie.

Veľmi jednoduchá ilustrácia

V druhom ročníku ZŠ sme mali triedu na prízemí. Pani učiteľka nás na jednej z prvých hodín dôrazne upozornila, nech nám ani nenapadne liezť cez okná na dvor. Ešte v ten deň sme išli von skratkou a celá trieda ostala po škole. Komu by to napadlo?
Všetky tie výchovné koncerty, prednášky a brožúry. Samé všeobecné, negatívne tvrdenia bez konkrétneho príkladu a následkov. Nefajči, nešňup, nepichaj si, lebo nebudeš mať kamrátov ani zdravie. A tisíckrát dookola...

Paradoxne, pár večerov pri pive a príbehov o zničenom živote a rodine mi dalo v tomto smere viac než roky inštitucionalizovanej „výchovy“. Prečo takto isto nevezmú živého feťáka ukázať deťom???

Čo tým chcel básnik povedať?

My sme na strednej bavili pri víne a cigaretách, o rok-dva mladší už balili sortu a vrstovníci mojej šestnásťročnej sestry koketujú s pikom. Neďaleko školy je Crazy shop. No comment.
Ako bežný frustrovaný volič som si pozerala volebné sľub-gramy stán a objavila požiadavku zaviesť na školách pravidelné drogové kontroly. Srdce mi plesalo, kým som si neuvedomila, že pozerám na stránku Kotlebovej strany. Ach jaj.

Záver:

NIČ sa nezmení, kým systém bude taký aký je: peniaze na dobrú vec končia vo vrecku propagačnej agentúry, čo fláka robotu; spoločnosť sa pomaličky rozkladá a ja mám do tohto sveta priviesť svoje deti, aby my z nich školstvo vygumovalo to, čo som im vštiepila? Ako omámené mulice Rob a Nepýtajsa? Nie, ďakujem!!!


Poďakovanie:
Alici z Bratislavy, ktorá prekročila svoj tieň
Dzugimu za dokonale odstrašujúci životný príklad
Gabikiným kamarátom za podporu mojej teórie
Šarišovi za asi hodinovú prednášku o po***nom piku

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kto dal policajtom indície o uplácaní poslancov z Gorily?

O úplatkoch pred policajtmi rozhovorila pravdepodobne Zuzana Martináková, ale iba mimo záznam. Na oficiálnom výsluchu podozrenia nepotvrdila.

TECH

Štyri tipy ako míňať menej dát na iPhonoch

Ak vždy príliš skoro prečerpáte mesačný limit dát, vyskúšajte niektorú z týchto rád.


Už ste čítali?